Prijedlog Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH - Bojić, Rančić, Emrić, Zelenika, Arnaut, Magazinović, Šepić, Gasal-Vražalica


Rezultati glasanja
93%
7%
Za: 754 Protiv: 56

Glasajte za ili protiv ovog prijedloga zakona, ili postavite pitanje i diskutujte sa parlamentarcima/kama

Postavi pitanje

20.06.2018.

Predlagač: Borislav Bojić, Hazim Rančić, Jasmin Emrić, Diana Zelenika, Damir Arnaut, Saša Magazinović, Senad Šepić i Maja Gasal-Vražalica
Vrsta procedure: Redovna
Oblast zakona: Pravna država
Status: U proceduri
Zakon bitan za EU integracije

Ovim zakonom uređuju se posebne obaveze nosilaca javnih funkcija na nivou BiH s ciljem sprečavanja sukoba interesa u obavljanju javne funkcije, obaveza podnošenja i sadržaj izvještaja o finansijskom stanju i imovini nosilaca javne funkcije, nadležnost za provođenje Zakona, osnivanje i postupak Komisije za odlučivanje o sukobu interesa u provođenju Zakona, kao i druga pitanja od značaja za provođenje ovog zakona.

Detaljnije   Preuzmite tekst zakona

Najvažnije teme vezane uz ovaj zakon
88%
12%
Za: 609 Protiv: 84

Ovo je jedna od najvažnijih tema u ovom zakonu. Pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!

Komisija za odlučivanje o sukobu interesa

Za Provođenje Zakona osniva se Komisija za odlučivanje o sukobu interesa čiji će predsjednik i članovi biti birani od strane Parlamentarne skupštine BiH, putem javnog konkursa, a kandidirati neće moći biti osobe koje su članovi ili su bili u članstvu neke partije u posljednjih pet godina.

92%
8%
Za: 643 Protiv: 58

Ovo je jedna od najvažnijih tema u ovom zakonu. Pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!

Imovinski kartoni

Nosilac javne funkcije dužan je, u roku od 30 dana od dana stupanja na javnu funkciju, podnijeti Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa Izvještaj o finansijskom stanju i imovini, za sebe i bliske srodnike prema stanju na dan izbora, odnosno imenovanja.

88%
12%
Za: 604 Protiv: 83

Ovo je jedna od najvažnijih tema u ovom zakonu. Pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!

Angažman bliskih srodnika - Javna preduzeća i ustanove

Do sukoba interesa nosioca javne fukncije dovodi angažman njegovog bliskog srodnika u upravnom odboru, nadzornom odboru, skupštini, upravi ili menadžmentu, ili svojstvu ovlaštene osobe u javnom preduzeću ili javnoj ustanovi.

88%
12%
Za: 571 Protiv: 81

Ovo je jedna od najvažnijih tema u ovom zakonu. Pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!

Angažman bliskih srodnika - Privatna preduzeća

Do sukoba interesa nosioca javne funkcije dovodi i angažman njegovog bliskog srodnika kao člana skupštine, nadzornog odbora, uprave ili menadžmenta, ili ako je bliski srodnik u svojstvu ovlaštenog lica ili ima finansijski interes, u bilo kojem privatnom preduzeću kojem je vlada dala bilo kakve podsticaje i olakšice i kreditna sredstva u iznosu većem od 10.000,00 KM godišnje.

89%
11%
Za: 546 Protiv: 68

Ovo je jedna od najvažnijih tema u ovom zakonu. Pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!

Sankcije

Sankcije koje Komisija može izreći nosiocu javne funkcije za povrede ovog zakona su: opomena, novčana kazna u iznosu od 1.000,00 KM do 20.000,00 KM, prijedlog za razrješenje s dužnosti i poziv na podnošenje ostavke.

Mišljenje eksperata

Nacrt Zakona o sukobu interesa u institucijama BiH, koji se nalazi u parlamentarnoj proceduri još od oktobra 2017. godine, svakako predstavlja unapređenje u odnosu na postojeći zakonski okvir, i kako je to navedeno i u posljednjem izvještaju GRECO-a, adresira većinu nedostataka koje su identifikovani u dosadašnjoj primjeni, kao i izvejštajima i preporukama samog GRECO-a.

Osnovno unapređenje ogleda se u uspostavljanju nezavisnog tijela, odnosno Komisije, za primjenu Zakona, koji se biraju putem javnog poziva i za čije članove postoje ograničenja u smislu prethodnog obnašanja javnih funkcija i članstva u političkim strankama. Imajući u vidu da sada imamo Komisiju sastavljenu većinom od zastupnika i delegata PSBiH, koji ne mogu biti objektivni i nezavisni i koji sami sebi i svojim stranačkim kolegama utvrđuju sukob interesa, jasno je da Komisija predviđena novim Nacrtom predstavlja osnov za veću objektivnost i nezavisnost u primjeni.

Nadalje, Nacrtom se detaljnje definišu i djelimično proširuje krug lica na koja se Zakon odnosi, a i ograničenja u smislu vršenja više funkcija, načina obavljanja funkcija i donošenja odluka su jasnije propisana.

Posebno je bitno konačno objedinjavanje propisa o imovinskim kartonima i sukobu interesa, kao i predviđen postupak kontrole i objave imovinskih kartona, imajući u vidu da do sada postupak provjere za imovinske kartone nije postojao i da sada imamo raspršene i neusklađene propise – imovinske kartone podnose izabrani zvaničnici CIK-u, a finansijske izvještaje podnose izabrani imanovani i savjetnici Komisiji za odlučivanje sukoba interesa. Prema novom rješenju, svi će imati iste obaveze, one se neće duplirati, a uvešće se i kontrola tačnosti, registar nosilaca funkcija i registar imovinskih kartona koji bi bio javan.

I na kraju svakako je bitno napomenuti i sankcije, koje su po novom Zakonu djelimično proširene, te se uvodi mehanizam poništenja djela nastalog u situaciji sukoba interesa, što je jako važno kako bi se spriječilo dodatno nanošenje štete institucijama i budžetu.

Transparency International u BiH je već godinama zagovarao za unapređenje Zakona i inicirao je cijeli proces konsultacija za kreiranje i usvajanje novog zakonskog rješenja. Pozitivno je da se Nacrt našao u proceduri, ali brine trajanje procedure i dosadašnje vidne opstrukcije u procesu usvajanja zakona, zbog čega je neophodno hitno usvijiti Nacrt u prvom čitanju kako bi se otvorila dalja javna rasprava, te kako se ne bi cjelokupan proces doveo u pitanje nakon izbora. Na ovo su upozorile i Evropska unija i svi relevantni međunarodni faktori u BiH, podsjećajući na važnošt sprečavanja sukoba interesa kao prve linije u sprečavanju korupcije i ozbiljnih zloupotreba.

— Transparency international BiH, Organizacija koja se bori protiv korupcije
Pitaj parlamentarce
Odgovori parlamentaraca
Statistika
Ukupno pitanja na zakonu: 0

Sa 3 odgovora najaktivniji parlamentarac u ovom parlamentu:
Šemsudin Mehmedović

Nema zakona sa pitanjima u istoj oblasti.